Pomyslnou tečkou za devítiletou školní docházkou byla pro deváťáky úspěšná prezentace závěrečných prací. Už několik let je totiž na naší škole tradicí, že deváťáci díky písemné i ústní práci v půlce června ukazují kantorům, spolužákům i rodičům, co se naučili a jak získané dovednosti a znalosti dokázali zúročit při zpracovávání i prezentování svého tématu. Nebylo to jednoduché, stres pracoval na plné obrátky, objevovaly se i technické problémy, ale všichni to zvládli. Každá zkouška něco stojí a také letošní deváťáci ukázali, že dokáží ze sebe vyždímat maximum a vytrvat až do konce.
Součástí těchto „závěreček“ byla i malá ochutnávka o několik dní později pro menší děti na 1. stupni, pro které si deváťáci nachystali několik stanovišť, kde jim hravou formou ukázali, jaké téma zpracovávali (např. o Černobylu, kataně, disco dance, ptácích v okolí, autech, skautingu,...).
Mnohdy zazněly i výčitky, proč zrovna na naší škole, když jinde to není? Není to proto, abychom žáky úmyslně a schválně stresovali a labužili si na jejich selhání. Ale proto, aby se zocelili a učili se překonávat překážky, které život předkládá mnohonásobně více a často neplánovaně, aby před nimi neutíkali nebo se z nich nehroutili a aby se případně dokázali z chyb poučit a příště je neopakovat. Zkrátka a dobře, aby dokázali překážku překonat a v budoucnu na střední škole i v osobním životě se ničeho jen tak nezalekli.
Mgr. Marcela Houdková
